• Pazt. - C.tesi 9.00 - 18.00
DEZENFEKSİYON VE COVİD 19 (KORONA VİRÜS)

      Dezenfeksiyon cansız ortamdaki patojen olan veya olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesi işlemidir.Anlam bakımından birbirine yakın çok sık karıştırılan Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon arasındaki fark,dezenfeksiyon yöntemiyle dezenfekte edilecek ortamda  bulunan hastalık yapıcı ve zarar verici mikroorganizmalar hedef alınırken,sterilizasyonda ise hastalık yapan veya yapmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesi hedeflenmektedir.
      Evlerimizde,işyerlerimizde,eğitim kurumlarımızda hastane ve sağlık ocaklarımızda kısacası tüm çevremizde ve yaşam alanlarımızda, kullandığımız eşyalarımızda araç gereçlerimizde mikroorganizmalar kendilerine yaşam alanı bulmaktadırlar.Bu mikrooganizmalardan tamamen kurtulabilmek için yapabileceklerimizin başında dezenfeksiyon gelmektedir.Dezenfeksiyon sayesinde cansız ortamdaki mikroorganizmalar yok edilip aynı zamanda bu mikrooganizmaların üremeleride engellnmiş olur.
      İdeal bir dezenfektan;
Nötr PH 'da suda kolay çözünebilmeli
Renksiz kokusuz olmalı
Mikrooragnizmaya kolay nufuz edebilmeli
Tüm mikroorganizmalara etkili olmalı
Kullanıldığı yüzey ve nesnelere zarar vermemeli
Stabil dayanıklı olmalı
Zararlı ve toksik olmamalı
Kolay hazırlanabilmeli ve kullanılabilmeli

KORONA VİRÜS COVİD 19 NEDİR


Yeni Koronavirüs (SARS-CoV-2), ilk olarak Çin’in Vuhan şehrinde Aralık ayı sonlarında solunum yolu rahatsızlığı belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gösteren bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda tanımlanmış bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunan kişilerde tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak, Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.
Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilen bir virüs ailesidir. SARS-CoV-2 virüsü 
Coronaviridae olarak bilinen geniş bir virüs familyasına aittir. İnsanlarda hastalık yapan 7 farklı tür koronavirüsün, soğuk algınlığı, Orta Doğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından virüsün resmi adı SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2), virüsün neden olduğu hastalık ise COVID-19 olarak belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde salgın, pandemi, yani küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir.

KORONA VİRÜSTE DİKKAT EDİLECEK EN ÖNEMLİ UNSURLAR

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi önerilir.