• Pazt. - C.tesi 9.00 - 18.00
HAŞERELER
SİVRİSİNEK

Sivrisinekler yaz geceleri özellikle durgun havalarda kan emecekleri kişinin etrafında uçarak çıplak olan vücut bölgelerinden kan emmeye çalışırlar. Kan emilen yerde kaşıntının yanı sıra birçok bulaşıcı hastalığı da bulaştırırlar.
 
Sivrisinekler tam başkalaşım geçiren böceklerdir, hayat evrelerinde dört dönem bulunmaktadır.1-yumurta dönemi 2-larva(1.dönem 2.dönem 3.dönem 4.dönem) 3-pupa dönemi 4-ergin dönemleridir. Yumurta ve larva dönemlerini su içerisinde geçirirler. Gelişim süresi ortam sıcaklığı, nem, suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri, gün uzunluğu, iklimsel değişmeler gibi faktörlerden etkilenmektedirler. Yumurtadan ergin bireye kadar geçen süreç yaklaşık iki hafta kadardır. Sivrisineklerde erkek bireyler kan emmezler. Dişiler kan emerek beslenirler. Ergin bir sivrisinek birkaç dakikada kendi ağırlığının 2-3 katı kan emebilir. Kan emen dişi yumurtladıktan 48-60 saat sonra ölür.
 
3560 adet sivrisinek türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise kayıtlı sivrisinek türü yaklaşık 60 kadardır. 150 den fazla virüs hastalığı taşımaktadırlar